Jan Nowak-Jeziorański

 
 
        
 
 
Aktualizacja 24.02.2012 
 .::: Jeżeli lubisz słuchać radia to z pewnością zainteresujesz się treścią witryny
------------- RADIOHOBBY- www.radiodx.prv.pl / www.pikn.republika.pl -----------
Dotyczy ona DX - ingu stacji radiowych , czyli nasłuchu radiostacji na falach krótkich , średnich i długich oraz wyjaśnieniu pojęć związanych z tym radiowym hobby . Tematyka witryny ogranicza się głównie do polskojęzycznych stacji radiowych nadajacych z zagranicy , ale zamieszczono tu również wiele linków do zagranicznych witryn radiowych .Witryna została wyróżniona przez redakcje polskie stacji radiowych " Deutsche Welle " i " Voice of America ", jak również nominowana była na najlepszą witrynę w następujących konkursach :
52 edycji konkursu " PODIUM " portalu Onet.pl ," I NET AWARDS 2001" oraz " BEST SITE 2001 " .
I jedna uwaga techniczna - ze względu na obszerne partie tekstu witrynę najlepiej przeglądać w rozdzielczości ekranu 1024 / 768 .
Ciekawej lektury ... .

.::: Na początek kilka słów ogłównym autorze i pomysłodawcy tej witryny ... . Mam na imię Piotr , mieszkam w Gdyni , w Polsce.. Strony www , które współtworzę są owocem moich zainteresowań radiowych . Mając 15 lat zacząłem słuchać radia na falach krótkich i średnich , co było wypadkową m.in sytuacji społeczno - politycznej jaka panowała w Polsce od roku 1976 . Słuchajac tylko oficjalnego , polskiego radia odkryłem, że na innych, radiowych falach też słychać polski głos . A , że akurat moje zainteresowania poszerzyły się o politykę , wiec radio zagraniczne, nadające po polsku stało się dostarczycielem nieocenzurowanych , obiektywnych i w miarę aktualnych informacji o naszym kraju , i otaczającym świecie . Baza sprzętowa jaką wtedy dysponowałem była bardzo skromna ( radio - Dominika , później radioodbiornik - Chronos ) . Dopiero w 1983 roku kupiłem najlepszy na ówczesne czasy polski radioodbiornik - Julia , który miał m.in. wydzielony na podzakresy zakres fal krótkich i dwa zakresy UKF( dolny i górny ).To był sprzęt, którego potrzebowałem. Radio sprawowało sie znakomicie , aż do roku 1997, kiedy to zepsuło się tak poważnie , że nie opłacało sie go już naprawiać. Następnymi radiowymi nabytkami były cyfrowe radia globalne firm Sony ICF-SW7600 G i Grundig Yacht Boy 400 , z których użytkowania jestem obecnie bardzo zadowolony . Szkoda jedynie , że stacji polskojęzycznych ciągle ubywa i , że zmieniają się sposoby nadawania ( satelita , internet ) . Nic nie zastąpi szumów , trzasków , melodii zagłuszarek .... . To już tylko wspomnienia . Ale i nowoczesność ma swoje zalety . Dzięki internetowi i poczcie elektronicznej nawiązałem przyjacielskie kontakty z redakcją polską radia Deutsche Welle ( byłem m.in inicjatorem powołania Klubu DX przy tej rozgłośni, niestety już nie działającego) , i z wieloma osobami mającymi podobnie jak ja radiowe zainteresowania .

.::: Zapraszam do przeglądania witryny , którą nazwałem " RADIOHOBBY ", i pisania o swoich radiowych zainteresowaniach na moje e-maile . Zachęcam też do współpracy i współredagowania witryny . Współpomysłodawcą stworzenia tych stron był kolega z Warszawy Rafał Maszkowski . Wydatną pomocą służył również Jarosław Jędrzejczak z Włocławka , którego opracowania o historii polskiej radiofonii zamieszczane są w czasopiśmie " Świat Radio " . Redagując tą witrynę chcę ułatwić odnajdywanie programów rozgłośni krótkofalowych , z których wiele nadaje niezwykle interesujące audycje , często nie mające odpowiednika wśród łatwiej osiągalnych stacji UKF.

.::: Do 1989 r. stacje krótkofalowe nadające z zagranicy były jedynym dostępnym powszechnie ( prasa pdziemna osiągała najwyżej stutysięczne nakłady) wiarygodnym żródłem informacji. Ale nie tylko to przyciągało do nich słuchaczy. Wiele z tych stacji redagowało audycje i prezentowało informacje na wysokim poziomie i dobierało ciekawe i istotne tematy. Cenzurowane środki przekazu w Polsce nie tylko zmuszane były do kłamstw, ale również w większości nie umiały poprawnie dobrać hierarchii ważności tematów czy opatrzyć je interesującym komentarzem.::: W ciągu ostatnich dziesięciu lat niektóre z rozgłośni zagranicznych zaprzestały nadawania, m.in. Głos Ameryki i nieodżałowana Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa założona i kierowana przez długie lata przez nestora polskich radiowców Jana Nowaka - Jeziorańskiego . Pozostałe rozgłośnie Radia Wolna Europa i Radia Swobody nadal działają , nadając z Czech , w tym doskonały i najbardziej rozbudowany programowo Serwis Rosyjski , inne skróciły czas nadawania . W kraju przybyło wiele prywatnych stacji , ale nadal nie ma rozgłośni o profilu zbliżonym do RWE , RFI czy DW , próby stworzenia których zostały zablokowane przez KRRiTV. Wśród rozgłośni radiowych i telewizyjnych nadających z Polski nie ma żadnych o profilu polityczno-kulturalnym , dzienniki są skracane czasem poniżej 5 minut , a układ informacji często jest przypadkowy. Rozwój prywatnych rozgłośni, tych którym pozwolono nadawać, nie zwiększył oferty programowej. Z tego powodu i dziś słuchanie stacji nadających z zagranicy nie tylko pozwala spojrzeć na polskie sprawy z zewnątrz , ale też daje dostęp do najciekawszych informacji i komentarzy .

.::: Marzeniami autorów tej witryny byłaby rozgłośnia , która :

 • każdego typu
 • - nie przerywa audycji słownych muzyką i odwrotnie
  - umie poświęcić godzinę jednemu tematowi ( kiedyś słuchałem audycji o Tuwimie w pr. I PR - to było TO ... ) ,
  - rozgłośnia muzyczna : nadaje czasem Pasję wg św. Mateusza bez skrótów
  - nie puszcza auto-reklamy , w której panienka słodkim głosem mówi jak rozkosznie jest słuchać tej rozgłośni ( to Radio Classic )
  - nie zanudza konkursami
  - nadaje mało reklam ( najlepiej wcale , ale to by musiało być radio publiczne )
  - słyszalna jest nie tylko na UKF ( przykład pozytywny do końca 2003 roku : Radio Maryja )
  - przestrzega podstawowych zasad , nie podaje jednostronnych opinii , nie odsądza od czci i wiary zaocznie , nie kłamie ( przykład negatywny : Radio Maryja )

 • informacyjna
 • - nie nadaje muzyki
  - nie skraca dzienników poniżej 10 minut
  - zachowuje jasną i sensowną hierarchię ważności informacji
  - ma codziennie 2 - 3 godzinny ( albo dłuższy , może byc tez powtarzany ) blok szczegółowych informacji politycznych z Polski i świata , ewentualnie z łagodnym komentarzem
  - ma niebanalne komentarze do wydarzeń politycznych
  - raz na tydzień lub częściej nadaje dyskusje nt. aktualnych wydarzeń - III pr. PR ma coś takiego codziennie , ale jakieś to blade , zwlaszcza w porównaniu z dyskusjami w RWE parę lat temu - Wolicki , Czabański , Skwieciński...
  - nie mówi " nie nadamy całego wystąpienia Hanny Krall z powodu braku czasu " ( to cytat z pr. II PR , ze skądinąd świetnego programu kulturalnego )
  - porozmawia z ekspertami zanim coś powie o Internecie
  - nie mówi nic o sporcie
  - zauważa co się dzieje poza miastem , z którego nadaje.

 • muzyczna
 • - jeżeli mówi , to tylko podając informacje o utworach lub kompozytorach
  - czasem rzuci anegdotą o twórcy lub dyrygencie , ale nie za często
  - nadaje określony rodzaj muzyki
  - nie zanudza giełdą płyt ( Radio Classic )
  - nie ma listy przebojów
  - ( rockowa ) nie nadaje wyłącznie piosenek po angielsku
  - ( muzyka współczesna ) umie odszukać coś czego nie nadają inni , choćby nawet trzeba było w tym celu pojechać do ościennego państwa lub innego miasta

  .::: Zamieszczamy informacje o wszystkich stacjach radiowych o których udało nam się dowiedzieć , również takich , których programów nie lubimy . Wybór należy do słuchaczy ... .

   
   
   
   


  .::: Jeżeli posiadasz witrynę autorską związaną z tematyką radiową i nasłuchem radiowym lub znalazłeś w sieci inne autorskie strony o podobnej tematyce , to możesz dodać imię i nazwisko właściciela lub tytuł witryny do naszej listy ( ... z nadzieją na wzajemność ) . Lista linków do witryn aktualizowana będzie na bieżąco :

   
   

                    Podaj adres witryny                             

                    Podaj imię i nazwisko właściciela           
   
   
     
      
     
   

   
   ALL RIGHTS RESERVED © CREATED 1999.11.12 by Knop Piotr